6. ročník mezinárodní přehlídky varhanní hudby
pod osobní záštitou ministra kultury  Mgr. Daniela Hermana

        S hosty z Rakouska, Polska, Itálie, Německa a samozřejmě České republiky se stává Bachův varhanní podzim jedním z nejvýznamnějších varhanních projektů ve střední Evropě. Posluchači mají možnost slyšet za jediný měsíc devět varhaníků z pěti národů na jedenácti různých místech ve dvou různých zemích.

        Luxusní mistrovské kurzy na JAMU a koncerty dětských sborů představují dobrou investici do budoucnosti. Varhanní exkurzí do Zwettlu rozšíříme nejen své experimentální zkušenosti s rakouským pivem, nýbrž poznáme především zajímavé barokní varhany v nádherném klášterním komplexu.

        Poprvé s festivalem spolupracuje Jihočeská filharmonie pod taktovkou charizmatického Jana Talicha. Poklady barokní varhanářské školy u minoritů v Brně a v Doubravníku svědčí o typicky moravské sladkosti zvuku. Festival se rozroste i do jiných krajů České republiky – Praha, Jablonné v Podještědí a České Budějovice přispívají svými klenoty novějších varhanářských trendů. Středobodem koncertních programů je Johann Sebastian Bach, skladatel, který jedinečným způsobem dokázal snoubit matematiku s hudbou, řád s citem, konstrukci se svobodou. Některé barokní nástroje nedovolí hrát Bachovu náročnou hudbu, která počítá s velkým pedálem a velkým technickým vybavením. V takových případech je záměrem dramaturgie i interpretů ukázat vlivy na Johanna Sebastiana Bacha anebo stopy, které zanechal v dílech jiných skladatelů až do současnosti.

        V roce 2015 překročíme hranice do Rakouska (klášter Zwettl) a do jihočeského a libereckého kraje. Hudebním poslancem Brna se stává také česká metropole, která jedno odpoledne bude hostovat na nově postavených varhanách v severoněmeckém stylu. Mezi festivalové hosty patří profesor vídeňské hudební univerzity Pier Damiano Peretti, který jako jediný Ital vyhrál první cenu ve slavné anglické varhanní soutěži St.  Albans. Pozvání přijal prominentní polský sólista Marek Toporowski a temperamentní varhaník Marco Paolacci, který pravidelně spolupracuje například s vídeňskými Sängerknaben. Osvěžujícím živlem bude saxofonista a klarinetista Christian Leitherer, který svým šarmem a talentem okouzlí i ty nejzarytější nepřátele klasické hudby.

        Letošní ročník testuje odvážnou myšlenku, podle které by se do budoucna stal říjen měsícem varhanní hudby po celé České republice. Staňte se patrony tohoto růstového záměru – podpořte nás návštěvou koncertů a potěšte svoji duši souzněním sakrálního prostoru a nádherného nástroje.

        Dílo Johanna Sebastiana Bacha, jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob, jenž tak trochu podtrhnul hudební vývojovou epochu Baroka objevujeme prakticky dodnes. Nejprestižnější koncertní sály světa, hudební festivaly, ale i komorní představení dnes neopomenou zařazovat Bachovu hudbu do svých programů pro neustále vzrůstající zájem posluchačů.
Jeho celkově nadčasová tvorba, mistrná skladba, kompozice a rozmanitost dnes obvzlášť vyniká v určité konfrontaci s jeho vrstevníky. Dovolte nám tedy opět pootevřít pomyslné dveře do světa tohoto hudebního génia a prostřednictvím tónů tak vstoupit do jeho emočního nitra. Zavedeme vás do úchvatných prostor starobylých chrámů tentokrát nejenom České republiky, kde hudba dostává další rozměr v podobě prostoru, času a pokory.

Historie festivalu
2010

První ročník byl pojat formou soutěže konzervatoristů České republiky. Soutěžní přehlídka proběhla v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Augustiniánském opatství na Starém Brně. Vítězkou se stala Barbora Rosolová, posluchačka Konzevatoře Brno.

2011

Jako soutěžní přehlídka byl festival pojat i v roce 2011. Přenesl se do prostor Besedního domu. Vítězkou se stala Petra Andrlová, posluchačka Konzervatoře Brno.

2012

Od roku 2012 je Bachův varhanní podzim koncipován jako přehlídka varhanní hudby. Dramaturgie festivalu byla připravena Doc. MgA Zdeňkem Nováčkem, působícím na Konzervatoři Brno, ve spolupráci s dramaturgem Filharmonie Brno, Mgr. Janem Žemlou. Festivalu se účastnil také zahraniční host Prof. Helmut Deutsch.

2013

Roku 2013 se stala dramaturgyní festivalové série koncertů Prof. Barbara Maria Willi. Po dvaceti letech varhanického mlčení se vrátila jako dramaturgyně a interpretka ke své první lásce, k varhanám, kterými jako čtrnáctiletá odstartovala svoji kariéru. Patronát nad festivalem převzala výrazná ambasadorka královského nástroje, Prof. Alena Veselá. V rámci festivalu se představila i legenda Marián Varga, jehož koncert proběhl v prostorách Blahoslavova domu.

2014

V roce 2014 byl festival specifický především představením nových varhan z dílny švýcarského varhanáře Hermanna Mathise v historickém jezuitském kostele v Brně a nově zrestaurovaných varhan z 18. století v Kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku, postavených brněnským varhanářem Janem Výmolou. Pátý ročník také přinesl pozdvižení přehlídky na mezinárodní úroveň.

Anna Pinknerová, produkce
tel: +420 602 790 000
produkce@bachuvvarhannipodzim.cz
grafik@medialagency.cz

Sdružení moravské kultury o.p.s.
Lidická 48
602 00 Brno

česky  |  english  |  deutsch